Felvételi az Iskolába
A felvételi nem vizsga, nem szelektálás!
A felvétel során a következő szempontok érvényesülnek: Iskolaérett-e a gyermek? Waldorf-óvodába járt-e? Jár-e testvére az iskolába? Milyen az osztály várható összetétele?
A felvételizni szándékozó családok az iskola irodájában felvételi adatlapot kapnak és egy kérdéssort egy részletes gyermekleírás elkészítéséhez. (Letölthető a honlapról) Ezek benyújtása után az osztálytanító megállapodik a szülőkkel egy időpontban.
Ekkor a szülőkkel beszélget két tanár, és a gyermekről, a családról kérdezik őket. Ez igen fontos ahhoz, hogy egy átfogó képet kaphasson. Ezalatt az idő alatt a gyermekkel a leendő tanítója ismerkedik meg még egy tanár jelenlétében.
Egy másik alkalommal az összes jelentkező gyermeket együtt hívjuk be egy délelőtti játékos ismerkedésre, mert a felvételi során fontos számunkra, hogy együtt tud-e majd dolgozni a tanító a gyermekkel, a gyermek pedig a tanítóval és a többiekkel.
A felvételiztető tanárok tájékoztatása alapján a tanári konferencia dönt a felvételről. A szülők írásban nyilatkoznak arról, hogy elfogadják az iskola nevelési elveit és működési feltételeit.
Átvétel a felsőbb osztályokba
Legfontosabb kérdések az iskola váltás előtt:
- Vajon a gyermek érdekét valóban szolgálja-e, hogy átjöjjön egy másik iskolából?
- Lendít-e a fejlődésén, vagy gátolja őt, ha az új osztályközösségbe kerül?
- Jó-e neki az új környezet?
- Fontos szempont, hogy a gyermek hogyan illeszthető be az osztályba.
- Vajon lehetővé teszi-e az osztály összetétele a gyermek felvételét?
- Befolyásoló tényező lehet még a férőhely kérdése.
Ezekre a kérdésekre és szempontokra keresik a felvételiztetők a választ. Egy beszélgetésből nem lehet biztonsággal megállapítani mindezt, ezért a gyermeket általában „vendégségbe” hívjuk a tanítás idejére. Lehetőséget kap, hogy megismerkedjen az itt folyó munkával, a többiekkel, és ők is megismerhessék az új társat. E találkozások sok kérdésre választ adnak, így segítenek a döntésben. A gyerekek hiteles jelzéseket adnak egymásról.